Moje spotkanie z Lucjanem Jagodzińskim

To był magiczny dzień, obfitujący w chwile, które długo po tym jak wybrzmią, napełniają umysł radością a ciało energią. Do mojej pracowni napływali coraz to nowi goście: znajomi, sąsiedzi i przypadkowi przechodnie. W ramach idei otwartych pracowni, postanowiłyśmy wraz z koleżanką graficzką, pokazać innym miejsce naszej pracy. Wydarzenie to nazwałyśmy Ochota na sztukę. Każdy z gości mógł myszkować wśród obrazów i grzebać w teczkach z rysunkami. Tego dnia poznałam wiele osób, jednak nie spodziewałam się, że poznam również Lucjana Jagodzińskiego.

Izolda wpadła do mnie po sąsiedzku – mieszka w kamienicy obok. Jak później przyznała, nieraz z zaciekawieniem zerkała w oświetlone okna mojej sutereny. Gdy przeglądając stertę rysunków natknęła się na kilka erotyków, zapytała czy może coś przynieść i mi pokazać. Wróciła po kilkunastu minutach z plikiem, pieczołowicie opakowanych, barwnych prac. I tak poznałam Lucjana Jagodzińskiego..

 

Lucjan Jagodziński, erotyki, papier, gwasz, kolekcja prywatna

Cykl liczył jedenaście erotyków, wykonanych na papierze w technice mieszanej, łączącej rysunek tuszem, akwarelę i gwasz. Prace były bardzo odważne, lekko humorystyczne, rubaszne i, pomimo zdecydowanie anatomicznego podejścia do wyglądu genitaliów, przyjemne w odbiorze. I właściwie nie byłoby w tym żadnej sensacji gdyby nie fakt, że autor tych erotyków był jednym z czołowych artystów polskiego socrealizmu, współtwórcą polskiej szkoły plakatu a jego plakat „Coś Ty zrobił dla realizacji planu?” stał się najbardziej rozpoznawalnym przykładem polskiej sztuki propagandowej lat powojennych i nadal z powodzeniem jest wykorzystywany w wielu miejscach pracy (choć teraz z przymrużeniem oka) a także stanowi kanwę krążących po sieci memów.

Lucjan Jagodziński: artysta, którego klasyczny Akt kobiecy wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie, plakat zasila kolekcję warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej a seria erotyków w przyszłości ozdobi wymarzoną sypialnię Izoldy….

z17691001V,Lucjan-Jagodzinski---Cos-ty-zrobil-dla-realizacji-

Lucjan Jagodziński, Coś Ty zrobił dla realizacji planu?, plakat, 1953, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie

Lucjan Jagodziński (1897-1971), Akt kobiecy, 1927, papier, gwasz 70 x 100 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

Lucjan Jagodziński, Akt kobiecy, papier, gwasz, 1927, Muzeum Narodowe w Warszawie

ve6bg3

Nota biograficzna:

  • Lucjan Jagodziński, urodzony w roku 1897 w Pawłoczy, zmarł w 1971 w Warszawie, pochowany na Powązkach
  • Kształcił się w Szkole Rysunku i Malarstwa A. Muraszki w Kijowie (1914-16), w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych (1916-17) oraz w Szkole K. Krzyżanowskiego w Warszawie (1921-23). Odbył też studia w Paryżu u Olgi Boznańskiej (1928-29). Uprawiał malarstwo sztalugowe, w którym posługiwał się techniką olejną i temperą oraz grafikę użytkową. Koncentrował się przede wszystkim na kompozycjach figuralnych, aktach, portretach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s